Bet Online Now »
First Post: Simulcasting Only    Track Condition: Fast

Racing Calendar

Simulcast
RACE DATE RACES GATES OPEN RACING EVENTS
September
Mon, 26*HARRINGTON RACEWAY: DSBF
Tue, 27*HARRINGTON RACEWAY: DSBF HOOSIER PARK: INSS ROSECROFT RACEWAY: MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS
Wed, 281HARRAH'S PHILADELPHIA: LIBERTY BELL HARRINGTON RACEWAY: DSBF, DSBF HOOSIER PARK: INSS
Thu, 291FREEHOLD RACEWAY: NJSS GRN ACRES HARRAH'S PHILADELPHIA: LIBERTY BELL HOOSIER PARK: INSS MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD ROSECROFT RACEWAY: MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS SARATOGA HARNESS: NYSS, NYSS, NYSS, NYSS, EXCELSIOR, EXCELSIOR, EXCELSIOR, EXCELSIOR THE RED MILE: BLUEGRASS
Fri, 301Saratoga: Eddie D S (gr. III) DAYTON RACEWAY: DAYTON PACING DERBY, DAYTON TROTTING DERBY FREEHOLD RACEWAY: NJSS GRN ACRES, NJSS GREEN ACRS HARRAH'S PHILADELPHIA: LIBERTY BELL HOOSIER PARK: INSS, INSS MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD THE RED MILE: BLUEGRASS
October
Sat, 1*Belmont: Beldame (gr. I) , Gallant Bloom H (gr, II) , Joe Hirsch Turf Classic, Pilgrim S (gr. III) , Vosburgh (gr. I) Churchill Downs: Ack Ack H (gr. III) Finger Lakes: New York Breeders' Futurity Gulfstream Park: Foolish Pleasure S (Florida SIre S) , In Reality S (Florida SIre S), Meadow Star S (Florida Sire S) , My Dear Girl S (Florida SIre S) Hastings: Ballerina S (Can-III) , British Columbia Premiers (Can-III) Santa Anita: Awesome Again S (gr. I), Chandelier S (gr. I), Front Runner S (gr. I), Rodeo Drive S (gr. I), Zenyatta S (gr. I) Woodbine: South Ocean S FLAMBORO DOWNS: ELLAMONY FREEHOLD RACEWAY: NJSS GRN ACRES, NEW JERSEY SDF, NEW JERSEY SDF HOOSIER PARK: INSS, INSS MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD THE RED MILE: BLUEGRASS, BLUEGRASS
Sun, 2*Belmont: Bertram F. Bongard S, Joseph A. Gimma S, Miss Grillo S (gr. III), Temperrence Hill Invitational Saratoga: John Henry Turf Championship (gr. II) Woodbine: Vice Regent S FLAMBORO DOWNS: ONSS GOLD THE RED MILE: BLUEGRASS, BLUEGRASS, BLUEGRASS, BLUEGRASS
Mon, 3*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD, ONSS GOLD THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC, KEYSTONE CLASSIC
Tue, 4*HOOSIER PARK: INSS, INSS ROSECROFT RACEWAY: MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC, KEYSTONE CLASSIC
Wed, 5*Indiana Downs: Crown Ambassador S, Gus Grissom S, Indiana Stallion Fillies, Richmond S HARRINGTON RACEWAY: DSBF, DSBF, DSBF, DSBF HOOSIER PARK: INSS, INSS
Thu, 6*Presque Isle Downs: Fitz Dixon Jr. Memorial Juvenille S FREEHOLD RACEWAY: NJSS GRN ACRES, NEW JERSEY SDF HOOSIER PARK: INSS, INSS MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD ROSECROFT RACEWAY: MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS, MARYLAND SS THE RED MILE: INTERNATIONAL STALLION

Thoroughbred
RACE DATE RACES GATES OPEN RACING EVENTS
Fri, 71Keeneland: Darley Alcibiades S (gr. I), Stoll Keenon Ogden Phoenix (gr. II) FREEHOLD RACEWAY: NEW JERSEY SDF HOOSIER PARK: INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS THE RED MILE: INTERNATIONAL STALLION
Sat, 81Belmont: Belmont Turf Sprint Invitational, Champagne S (gr. I), Flower Bowl (gr. I), Frizette S (gr. I), Hill Prince S (gr. III), Jockey Club Gold Cup (gr. I), Kelso H (gr. II) Charles Town: West Virginia Breeders' Classic, West Virginia Cavada Breeders' Classic Fresno: Harris Farms S Keeneland: Claiborne Breeders' Futurity (gr. I), First Lady S (gr.I), Shadwell Turf Mile (gr. I), Thoroughbred Ckub of America S (gr.II), Woodford presented by Keeneland Select (gr. III) Parx Racing: Plum Pretty S Saratoga: City of Hope Mile (gr. II), Santa Anita Sprint Championship (gr. I) Woodbine: Mazarine S (Can-III) BUFFALO RACEWAY: ROBERT L. KANE MEMORIAL FREEHOLD RACEWAY: NEW JERSEY SDF, NEW JERSEY SDF HOOSIER PARK: INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS THE MEADOWS: PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL, PA FAIR FINAL THE RED MILE: INTERNATIONAL STALLION, INTERNATIONAL STALLION
Sun, 9*Keeneland: Dixiana Bourbon S (gr. III), Juddmonte Spinster S (gr. I) Saratoga: L.A. Woman S (gr. III) Woodbine: Grey S (Can-III) THE RED MILE: TATTERSALLS, KENTUCKY FUTURITY, GLEN GARNSEY MEM, KENTUCKY FILLY FUT, ALLERAGE FARM TVG, ALLERAGE FARM TVG, ALLERAGE FARM TVG, ALLERAGE FARM TVG
Mon, 10*Belmont: Knickerbocker (gr. III) Woodbine: Bull Page S MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Tue, 11*
Wed, 121Keeneland: JPMorgan Chase Jessamine S (gr. III)
Thu, 131FREEHOLD RACEWAY: NJ STDB FUT MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Fri, 141Keeneland: Buffalo Trace Franklin County S (gr. III) FREEHOLD RACEWAY: NJ STDB FUT HARRAH'S PHILADELPHIA: SIMPSON, SIMPSON
Sat, 151Belmont: Futurity S (gr. III) Keeneland: Queen Elizabeth II Challenge Cup presented by Lana's End (gr. I) Saratoga: California Distaff H Woodbine: Ruling Angel S DAYTON RACEWAY: OHSS, OHSS, OHSS, OHSS FREEHOLD RACEWAY: NJ STDB FUT HOOSIER PARK: INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD SF SCARBOROUGH DOWNS: MAINE BREEDERS STAKE, MAINE BREEDERS STAKE, MAINE BREEDERS STAKE, MAINE BREEDERS STAKE THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC, KEYSTONE CLASSIC, KEYSTONE CLASSIC, KEYSTONE CLASSIC YONKERS RACEWAY: INTERNATIONAL TROT
Sun, 16*Belmont: Matron S (gr. III) Woodbine: E.P. Taylor S Presented by HPIBet (Can-I), Nearctic S (Can-II), Ontario Fashion S (Can-III), Pattison Canadian International (Can-I) HARRAH'S PHILADELPHIA: SIMPSON, SIMPSON
Mon, 17*MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Tue, 18*
Wed, 191
Thu, 201Keeneland: Sycamore S (gr. III) FREEHOLD RACEWAY: NEW JERSEY SDF MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Fri, 211Keeneland: Pin Oak Valley View S (gr. III) Remington Park: Oklahoma Classics Cup, Oklahoma Classics Distaff, Oklahoma Classics Distaff Sprint, Oklahoma Classics Distaff Turf, Oklahoma Classics Juvenile, Oklahoma Classics Lassie, Oklahoma Classics Sprint, Oklahoma Classics Turf FREEHOLD RACEWAY: NEW JERSEY SDF THE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN
Sat, 221Belmont: Empire Classics S, Empire Distaff S, Hudson S, Iroquois S, Maid of the Mist S, Mohawk S, Sleepy Hollow S, Ticonderoga S Keeneland: Lexus Raven Run S (gr. II) Saratoga: California Flag H Woodbine: Bunty Lawless S, Cup and Saucer S THE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN
Sun, 23*Belmont: Athenia (gr. III), English Channel Anoakia S: Rood & Riddle Dowager S (gr. III) Woodbine: Carotene S, Fanfreluche S
Mon, 24*MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Tue, 25*
Wed, 261
Thu, 271MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Fri, 281HARRAH'S PHILADELPHIA: SIMPSON, SIMPSON HOOSIER PARK: THE CIRCLE CITY, THE CIRCLE CITY, THE CIRCLE CITY, THE CIRCLE CITY THE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN
Sat, 291Belmont: Awad S, Bold Ruler (gr. III), Turnback the Alarm H (gr. III) Indiana Downs: Frances Slocum S, Indiana Futurity, Miss Indiana S , Too Much Coffee S Keeneland: Hagyard Fayette S (gr. II) Mahoning Valley: Best of Ohio Distaff, Best of Ohio Endurance , Best of Ohio Sprint , John W. Galbreath S, Juvenille S Saratoga: Autumn Miss S (gr. III) Woodbine: Overskate S HOOSIER PARK: THE MADISON COUNTY, THE MADISON COUNTY, THE MADISON COUNTY, THE MADISON COUNTY THE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN
Sun, 30*Belmont: Chelsey Flower S, Pumpkin Pie S Woodbine: Victorian Queen S HARRAH'S PHILADELPHIA: SIMPSON, SIMPSON
Mon, 31*
November
Tue, 1*
Wed, 21
Thu, 31DOVER DOWNS: MATRON STAKE, MATRON, MATRON, MATRON, DSBF MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Fri, 41Saratoga: Breeders' Cup Dirt Mile (gr. I), Breeders' Cup Distaff (Longines) (gr. I), Breeders' Cup Juvenile Filies Turf (gr. I), Breeders' Cup Juvenile Turf (gr. I), Damascus S, Golden State Juvenile Filies, Marathon S (gr. II), Twilight Derby (gr. II) HOOSIER PARK: THE MONUMENT CIRCLE, CARL ERSKINE, THE CROSSROADS OF AMERICA, THE USS INDIANAPOLIS, THE MONUMENT CIRCLE, CARL ERSKINE, THE USS INDIANAPOLIS, THE CROSSROADS OF AMERICA MOHAWK RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Sat, 51Churchill Downs: Chilukki S (gr. II) Saratoga: Breeders' Cup Classics (gr. I), Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (gr. I), Breeders' Cup Filly & Mare Turf (gr. I), Breeders' Cup Juvenile (Sentiment Jet) (gr. I), Breeders' Cup Juvenile Filies (14 Hands Winery) (gr. I), Breeders' Cup Mile (gr. I), Breeders' Cup Sprint (gr. I), Breeders' Cup Turf (Longines) (gr. I), Breeders' Cup Turf  Sprint (gr. I), Golden State Juvenile, Sen. Ken Maddy S (gr. III) Woodbine: Clarendon S, Maple Leaf S (Can-III), River Memories S THE MEADOWLANDS: KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, KINDERGARTEN
Sun, 6*Woodbine: Autumn S (Can-II), Labeeb S
Mon, 7*DOVER DOWNS: DSBF
Tue, 8*DOVER DOWNS: DSBF
Wed, 91DOVER DOWNS: DSBF
Thu, 101DOVER DOWNS: MATRON, MATRON, MATRON, MATRON, DSBF WOODBINE RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Fri, 111WOODBINE RACEWAY: GOVERNOR'S CUP, VALLEY VICTORY, THREE DIAMONDS, GOLDSMITH MAID, AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Sat, 121Churchill Downs: Commonwealth Turf (gr. III) Gulfstream Park West: Juvenile Filies Sprint, Juvenile Filies Turf, Juvenile Sprint, Juvenile Turf, Millions Classic Preview, Millions Distaff Preview, Millions Turf Preview Woodbine: Princess Elizabeth S THE MEADOWLANDS: TVG, TVG, TVG, TVG
Sun, 13*Woodbine: Coronation Futurity
Mon, 14*DOVER DOWNS: DSBF
Tue, 15*DOVER DOWNS: DSBF
Wed, 161DOVER DOWNS: DSBF
Thu, 171DOVER DOWNS: DSBF
Fri, 181WOODBINE RACEWAY: AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES, AUTUMN SERIES
Sat, 191Churchill Downs: Cardinal H (gr. III) Laurel Park: Frank J. De Francis Memorial Dash (gr. III), James F. Lewis III S, Richard W. Small S, Safely Kept S , Smart  Halo S Woodbine: Bessarabian S (Can-II), Glorious Song S WOODBINE RACEWAY: GOVERNOR'S CUP, VALLEY VICTORY, GOLDSMITH MAID, THREE DIAMONDS
Sun, 20*Woodbine: Kennedy Road S (Can-II)
Mon, 21*Mahoning Valley: Steel Valley Sprint DOVER DOWNS: DSBF, PROGRESS PACE
Tue, 22*DOVER DOWNS: DSBF
Wed, 23*Penn National: Blue Mountains Zia Park: Eddy County S DOVER DOWNS: DSBF
Thu, 24*Churchill Downs: Falls City H (gr. II), River City H (gr. III)
Fri, 251Churchill Downs: Clark H (gr. I), Mrs. Revere S (gr. II)
Sat, 261Churchill Downs: Golden Road S (gr. II), Kentucky Jockey Club S (gr. II) Gulfstream Park West: My Charmer (gr. III), Tropical Turf H (gr. III) Woodbine: Sir Barton S NORTHFIELD PARK: COURAGEOUS LADY
Sun, 27*Woodbine: Swynford S
Mon, 28*DOVER DOWNS: PROGRESS PACE
Tue, 29*
Wed, 30*Woodbine: Ontario Lassie S
December
Thu, 11
Fri, 21
Sat, 31Parx Racing: Pennsylvania Nursery S Woodbine: Display S
Sun, 4*Woodbine: Valedictory S (Can-III)
Mon, 5*
Tue, 6*
Wed, 7*
Thu, 81
Fri, 91
Sat, 101Laurel Park: Maryland Juvenile Filly Championship, Maryland Juvenile Futurity, Willa On the Move S
Sun, 11*
Mon, 12*
Tue, 13*
Wed, 14*
Thu, 151
Fri, 161
Sat, 171
Sun, 18*
Mon, 19*
Tue, 20*
Wed, 21*
Thu, 221
Fri, 231
Sat, 24-Dark
Sun, 25-Dark
Mon, 261
Tue, 27*
Wed, 28*
Thu, 291
Fri, 301
Sat, 311Laurel Park: Dave's Friend S, Gin Talking S, Marylander S, Thirty Eight Go Go S

125th Year!



Reward Yourself Today!

Facebook & Twitter



Copyright ©2016 Hawthorneracecourse.com. All rights reserved.
Web site developed by: Select Web Ventures